Tajemnica bankowa: co to takiego?

Termin „tajemnica bankowa” słyszał chyba każdy, kto zdecydował się skorzystać z jakichkolwiek usług bankowych. Mało kto jednak wie, czym tak naprawdę jest tajemnica bankowa i o co w niej chodzi. Spróbujemy przybliżyć ten termin wszystkim zainteresowanym.

Chyba każdy z nas ma jakieś tajemnice, które nie powinny ujrzeć światła dziennego. Ich ujawnienie mogłoby poważnie nadszarpnąć nasze poczucie bezpieczeństwa. Na szczęście obecnie niektóre kwestie regulowane są przepisami prawa. Tak jest właśnie z tajemnicą bankową, która reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku. 

Zadaniem tajemnicy bankowej jest ochrona tych informacji, które odnoszą się do czynności bankowych, a także wszystkich tych, które stanowią podstawę ich dokonywania.

Za czynności bankowe uważa się między innymi prowadzenie rachunków, udzielanie pożyczek, kredytów, przyjmowanie wkładów pieniężnych. Między innymi o tych operacjach nie można informować osób postronnych. Co ważne, tajemnica bankowa ciąży nie tylko na instytucji jako takiej, ale również zatrudnionych w niej osobach. Zgodnie z tajemnicą bankową żona nie otrzyma informacji na temat zadłużenia męża. Również rodzice na próżno mogą próbować dowiedzieć się, jaka jest sytuacja finansowa ich dzieci. 

Czy są wyjątki od tajemnicy bankowej? Oczywiście. I tak informacje mogą trafiać legalnie do innych banków, instytucji finansowych, Komisji Nadzoru Finansowego, Najwyższej Izby Kontroli, Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Wśród instytucji uprawnionych do wchodzenia w posiadanie tajemnicy bankowej znajdują się również Policja, Prokuratura, Sąd. Podkreślić należy, że przepisy regulują bardzo dokładnie zasady udostępniania danych objętych tajemnicą. Wszystko po to, aby klienci mogli czuć się naprawdę bezpiecznie.

WIęcej dowiesz się na lendon.pl

Komentarze