Czy trzeba bać się pożyczek?

Każdy z nas zna z pewnością przynajmniej kilka takich osób, które bledną na sam dźwięk słowa pożyczka. Co ciekawe, wcale nie muszą być to osoby starsze. A skoro ich reakcja jest tak gwałtowna, nie można nie zadać sobie pytania o to, czy pożyczki rzeczywiście należy się bać?

Dziś lęk przed pożyczkami wydaje się już reliktem przeszłości. Nie oznacza to jednak, że możemy zaciągać je w sposób bezrefleksyjny. Pożyczka jest ofertą wsparcia finansowego. Rządzi się określonymi zasadami, a choć przynosi nam spore korzyści, musi być opłacalna także dla firmy, która jej udziela. Bardzo często okazuje się więc, że obawy powinny wiązać się nie tyle z samą pożyczką, ile z osobami, które myślą o korzystaniu z niej.

Pożyczki mogą ułatwić nam życie sprawiając, że w zasięgu ręku znajdą się produkty, które dotąd były dla nas niedostępne. Mogą jednak również je skomplikować. Dostęp do szybkich i łatwych pieniędzy jest w stanie sprawić, że zapomnimy o walorach oszczędzania. Może też okazać się, że pożyczka zacznie być przez nas postrzegana jako sposób na podreperowanie budżetu bez względu na okoliczności. Niestety, takie rozwiązanie sprawdza się tylko przez pewien, bardzo krótki czas. Z czasem pociąga za sobą coraz więcej niebezpieczeństw, w pewnym momencie zaś prowadzi do problemów finansowych na tyle poważnych, że sami nie jesteśmy już w stanie się z nimi uporać. Warto o tym pamiętać jeszcze przed zaciągnięciem pierwszego zobowiązania.

Komentarze